poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Kawiarenka filmowa

W czwartek starsze dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 obejrzały kolejną bajkę. Tym razem była to Księżniczka i żaba. Baśniowa, przepełniona jazzową muzyką opowieść o dziewczynie ze społecznych nizin, marzącej o karierze restauratorki w Nowym Orleanie i księciu zamienionym w żabę, desperacko pragnącym być znów człowiekiem.
A w piątek młodsze dzieci z przedszkola obejrzały kolejną ekranizację baśni Andersena: Dzikie łabędzie.  Jest to opowieść o 12 dzieciach pewnego króla: 11 braciach i jednej siostrze. Kiedy król ponownie się ożenił, jego małżonka, wredna czarownica, zamieniła wszystkich synów w łabędzie. W tej postaci uciekli oni królowej zabierając ze sobą młodą siostrę. Czy przybrali znów ludzką postać? Proszę przeczytać lub obejrzeć baśń.
Również w piątek młodzież z Gimnazjum nr 6 obejrzała film Korczak
Rok 1936. Doktor Korczak, który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Rozczarowany tym przejawem antysemityzmu, poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, wykłada w Akademii Medycznej. Gdy wybucha wojna, w czasie obrony Warszawy doktor Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego. Po kapitulacji wraca do swego sierocińca, który wkrótce zostaje przeniesiony do getta. Jest to dzieło warte obejrzenia ze względu na swoje przesłanie i świetną grę aktorską głównego bohatera. Rolę tytułową idealnie odegrał Wojciech Pszoniak. Potrafił świetnie ukazać, jakie uczucia kierowały w tamtym czasie kochającym dzieci doktorem i właścicielem sierocińca. Możemy odnieść wrażenie, że to sam "Stary Doktor" pojawia się na ekranie.