czwartek, 1 października 2015

Bajanie na dywanie

Najmłodsze dzieci w tym roku szkolnym będą poznawały legendy i baśnie polskie ze wszystkich regionów Polski, które opowiadają o naszym wspólnym dziedzictwie.  Poznawanie własnej kultury, tradycji i tożsamości należy zacząć od poznania legend, dlatego czytajmy dzieciom polskie legendy. To właśnie tam ukryte są tajemnicze i magiczne historie, w których pojawiają się czarownice, zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, a dobro i sprawiedliwość zwycięży. To one jako jedne z pierwszych mają wpływ na kształtowanie wyobraźni i dostarczają podstawowych informacji o naszej kulturze.
W dniu dzisiejszym dzieci poznały legendę warszawską o Złotej kaczce.
 Powiadają, że w piwnicach zamku Ostrogskich na Tamce mieszka cudna królewna w złotą kaczkę zaklęta. W jedną noc w roku na świętego Jana spada z niej czar i przybiera znów ludzką postać. Ten, kto ją odnajdzie w ciemnych podziemiach lochów ten otrzyma moc skarbów nieprzebytych. Biedny szewczyk Lutek dawno już słyszał opowieści na temat skarbów, których pilnuje złota kaczka, a tu dziś właśnie zaczyna się noc świętojańska. W sakiewce pusto więc niewiele myśląc Lutek pognał ile sił w nogach na Tamkę. Piwnice zamku powitały go chłodem i ciemnością. Gdy zmęczony i przemarznięty zamierzał zawrócić ujrzał wielką komnatę z jeziorkiem ciemnej wody. Na środku jeziorka pluskała się złota kaczka, która w jednej chwili przybrała postać cudnej księżniczki, a woda u jej stóp zamieniła się w górę złotych monet. Wszystko to, co tu widzisz będzie twoje, ale musisz spełnić jeden warunek. Masz tu sakiewkę pełną złota, do końca dnia musisz wydać wszystko, ale pamiętaj nie wolno podzielić ci się z nikim, musisz wydać wszystko tylko na siebie – rzekła wręczając Lutkowi złoto i… zniknęła. Lutek wybiegł z piwnicy i pognał szczęśliwy na rynek. 
 Jeżeli chcecie wiedzieć czy Lutkowi udało się wydać całe złoto, które otrzymał od złotej kaczki i czy otrzymał niezmierzone skarby od zaklętej księżniczki przeczytajcie legendę Złota kaczka.