środa, 15 czerwca 2016

Zaczytani nocą

W piątkowy wieczór, 10 czerwca br. rozpoczęliśmy kolejne spotkanie z cyklu „Zaczytani nocą”. Z okazji 115. rocznicy nadania Jaworznu praw miejskich zabawa miała nieco inny charakter. 
Miejscem zbiórki była Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego, zlokalizowana w dzielnicy Bory. Dzięki uprzejmości dyrekcji OSRG grupa czytelników z Filii Długoszyn i z Filii Jeziorki miała okazję poznać budynek, sprzęt oraz dyżurujący obecnie zastęp ratowników górniczych. 
Na zaprezentowanym filmie instruktażowym 
dzieci mogły dowiedzieć się jak wygląda praca ratowników górniczych w trakcie niesienia pomocy, jaki specjalistyczny sprzęt
 jest potrzebny do tego zadania oraz jak wygląda tor ćwiczebny. 
Uff, ciężko było - bez sprzętu, bardzo ostrożnie, w delikatnym zadymieniu.
 Uczestnicy spotkania zostali poinformowani również jak ważne jest to, aby ci, którzy ryzykują swoje życie, niosąc pomoc górnikom w sytuacjach zagrożenia życia, byli zrelaksowani i wypoczęci, stąd nasza wizyta w grocie solnej
 czy w sali tradycji.
 Obejrzeliśmy autobus ratowniczy.
I jeszcze na koniec zdjęcie grupowe.

 Po wizycie w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego, pełni wrażeń, udaliśmy się do biblioteki, aby kontynuować zabawę.
 Tu na uczestników spotkania czekała emocjonująca gra terenowa. Każda z grup miała do pokonania cztery szlaki: górniczy, kulturowy, wypoczynkowy i prehistoryczny. Aby wypełnić cztery książeczki dzieci i ich opiekunowie musieli wykazać się dobrą orientacją, sprytem, zdolnościami manualnymi oraz umiejętnością czytania ze zrozumieniem. 

Zwycięzcami okazała się grupa „czwórek”.
 Ale i tak wszyscy uczestnicy dostali nagrody i certyfikaty.
Zakończenie spotkania to oczywiście wspólne, grupowe zdjęcie.

W tym miejscu organizatorki spotkania pragną serdecznie podziękować dyrekcji i pracownikom Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego, dzięki którym poznaliśmy jaką trudną i niebezpieczną pracę do wykonania mają utrzymywani w stałej gotowości ratownicy górniczy, naszym darczyńcom: Państwu Krystynie i Mirosławowi Sokół, którzy podarowali książki swojej córki, śp. Anny Sokół, Miejskiemu Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Spółce Tauron Wydobycie za przekazanie nagród rzeczowych oraz Panu Alfredowi Zubel za zapewnienie bezpłatnego transportu uczestnikom spotkania.