![]() |
Źródło: własne |
wtorek, 15 kwietnia 2025
poniedziałek, 14 kwietnia 2025
piątek, 11 kwietnia 2025
Psiogadanki – rozmowy o psach – spotkanie z Kornelią Zielińską
![]() |
Źródło: MBP |
Życie z psem wydaje się proste… dopóki sam go nie masz! Jeśli jesteś opiekunem czworonoga i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę o jego codziennych zwyczajach, relacjach z człowiekiem i sposobach rozwijania dobrych nawyków, zapraszamy 24 kwietnia 2025 r. o godz. 17.00 na spotkanie z Kornelią Zielińską – trenerką i behawiorystką, autorką pierwszej polskiej książki o wspólnym wychowywaniu dzieci i psów pt. Mamo, tato, chcę psa. Jak wychować szczęśliwe dzieci i czworonogi. W trakcie wydarzenia omówimy potrzeby naszych pupili, przedstawimy propozycje odpowiednich aktywności oraz sposoby na budowanie z nimi silnej więzi. Ponadto prowadząca podpowie, jak pracować z pupilem na co dzień, by uniknąć problemów i zapewnić mu komfortowe życie w świecie ludzi.
Kornelia Zielińska – współzałożycielka bloga i szkoły Passionblog for dogs, praktyk i pasjonatka pracy z psami. Łączy wiedzę naukową z doświadczeniem zdobytym w pracy z kursantami. Uczy opiekunów, jak lepiej rozumieć swoich podopiecznych, wprowadzając podstawowe elementy posłuszeństwa – swoiste BHP w życiu z psem. Regularnie uczestniczy w seminariach i kursach, stale rozwijając swoje kompetencje i metody szkoleniowe. |
środa, 2 kwietnia 2025
Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy
![]() |
Źródło: własne |
Z okazji 20. rocznicy śmierci Papieża Polaka oraz w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do obejrzenia wyjątkowej wystawy pt. Św. Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy, którą prezentować będziemy w Bibliotece Głównej w okresie od 2 do 25 kwietnia 2025 r. Ekspozycja, udostępniona przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, ma na celu przybliżenie postaci papieża oraz Roberta Schumana – jednego z inicjatorów procesu integracji europejskiej po II wojnie światowej. Przedstawia ich wizję zjednoczonej Europy, a także działania na rzecz integracji państw naszego kontynentu. Szczególny nacisk położony został na wartości chrześcijańskie, które reprezentowali i które były głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, odgrywając kluczową rolę w budowaniu idei zjednoczonej Europy.
W 2024 r. wystawa była prezentowana w Luksemburgu, Brukseli oraz w Sanktuarium w La Salette we Francji, w związku z dwudziestą rocznicą największego rozszerzenia Unii Europejskiej. Autorzy ekspozycji pragnęli ukazać kontekst historyczny, zwłaszcza wydarzenia po wschodniej stronie żelaznej kurtyny, gdzie władze komunistyczne ograniczały podstawowe prawa obywatelskie. Na tym tle przedstawiono postacie Roberta Schumana i Karola Wojtyły – Jana Pawła II, którego doświadczenia życiowe ukształtowały przekonanie o konieczności respektowania praw każdego człowieka oraz dążenie do pokoju w Europie i na świecie.
Bez aktywności Jana Pawła II jako zwierzchnika Kościoła katolickiego, jego licznych spotkań z politykami, głowami państw i wpływowymi osobistościami, trudno wyobrazić sobie pokojowy upadek muru berlińskiego oraz późniejszy proces integracji Europy.
Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1988 r. na forum Parlamentu Europejskiego najlepiej oddają jego wizję zjednoczonego kontynentu:
„Pragnieniem moim, jako najwyższego pasterza Kościoła Powszechnego, przybyłego z Europy Wschodniej i znającego aspiracje ludów słowiańskich, owego drugiego «płuca» naszej wspólnej europejskiej ojczyzny, jest, aby Europa, wybierająca suwerennie swe wolne instytucje, mogła z czasem rozrosnąć się do rozmiarów, jakimi obdarzyła ją geografia, a zwłaszcza historia”.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i refleksji nad ideami, które kształtowały dzisiejszą Europę!
wtorek, 1 kwietnia 2025
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu: Zrozumienie, Akceptacja i Wsparcie
![]() |
Źródło: Pixabay |
Co to jest autyzm?
Autyzm to złożone zaburzenie rozwojowe, które wpływa na sposób, w jaki dana osoba myśli, komunikuje się, a także postrzega świat. W spektrum autyzmu mieszczą się różne objawy i stopnie nasilenia, co sprawia, że każda osoba jest inna. Wiele osób z autyzmem ma trudności w interakcjach społecznych, może przejawiać nietypowe zainteresowania lub zachowania, a także potrzebować wsparcia w codziennych czynnościach.
Dlaczego świadomość jest ważna?
Zwiększanie świadomości na temat autyzmu ma kluczowe znaczenie dla budowania społeczeństwa, które akceptuje różnorodność. Edukacja na temat autyzmu pozwala na zrozumienie, że osoby z tym zaburzeniem mają wiele do zaoferowania – ich unikalne spojrzenie na świat, kreatywność oraz umiejętności. Świadomość pomaga także w eliminowaniu stereotypów i uprzedzeń, które wciąż funkcjonują w społeczeństwie.
Jak możemy wspierać osoby z autyzmem?
Edukacja: Zrozumienie autyzmu to pierwszy krok w kierunku akceptacji. Warto czytać, uczestniczyć w szkoleniach i rozmawiać na ten temat, aby lepiej poznać wyzwania, z jakimi borykają się osoby z autyzmem.
Akceptacja: Każda osoba zasługuje na akceptację i szacunek, niezależnie od swoich różnic. Warto otaczać się życzliwością i zrozumieniem, a także wspierać osoby z autyzmem w ich codziennym życiu.
Wsparcie: Angażowanie się w lokalne inicjatywy, organizacje i grupy wsparcia dla osób z autyzmem oraz ich rodzin może przynieść ogromne korzyści. To nie tylko pomoc dla innych, ale także sposobność do nauki i wzbogacenia własnego życia.
Promowanie inkluzywności: Warto dążyć do tworzenia przestrzeni, w których osoby z autyzmem mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo. To obejmuje zarówno miejsca pracy, jak i szkoły oraz inne instytucje społeczne.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to nie tylko okazja do refleksji, ale także do działania. Wspierając osoby z autyzmem, możemy przyczynić się do stworzenia bardziej zrozumiałego i akceptującego świata. Pamiętajmy, że każdy z nas ma do odegrania swoją rolę w budowaniu społeczeństwa, w którym różnorodność jest wartością, a nie przeszkodą.
II Edycja Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców
![]() |
Źródło: własne |
Jaworzniccy twórcy piszą, a dzieci i młodzież… będą pięknie czytać!
Serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy Jaworznickich Twórców. Konkurs łączy wartość jaką niesie za sobą lektura z poszerzeniem wiedzy o twórczości pisarzy i poetów rodem z Jaworzna. Zadaniem konkursowym będzie piękne odczytanie fragmentu lub całości utworu, którego autorem jest jaworznicki pisarz lub poeta. Warto pamiętać, że tak jak w poprzednim roku, występ każdego uczestnika nie powinien trwać dłużej niż 3 minuty. Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie Karty Zgłoszenia do 30 kwietnia 2025r., zgodnie z wymogami Regulaminu, który dostępny jest we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie oraz na stronie www.mbp.jaworzno.pl. Tegoroczna gala finałowa, w czasie której odbędą się występy uczestników, odbędzie się 9.05.2025r. w audytorium Biblioteki Głównej, w ramach obchodów XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tym razem przewidziano trzy przesłuchania połączone z wręczeniem nagród. Wedle regulaminu zapraszamy uczniów klas 2-4 na godzinę 8:30; klas 5-6 na godz. 10:00, a klas 7-8 na godz. 11:30. Jeśli jesteś uczniem klas 2-8 szkoły podstawowej, posiadasz umiejętności lektorskie na wysokim poziomie i lubisz występować przed publicznością – czekamy właśnie na Ciebie! |
Konkurs na Najlepszego Czytelnika! Edycja 2025
![]() |
Źródło: własne |
Konkurs na Najlepszego Czytelnika! Edycja 2025
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do udziału w II edycji konkursu na Najlepszego Czytelnika Roku! Jeśli kochasz książki i regularnie odwiedzasz naszą bibliotekę, ta propozycja jest właśnie dla Ciebie! Liczy się aktywność - im więcej czytasz, tym większe masz szanse na wygraną!
Kto
może wziąć udział?
Konkurs
jest otwarty dla wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych.
Jak
wziąć udział?
To
proste! Wystarczy często wypożyczać i oddawać się lekturze.
Nagrody
Na
zwycięzców czekają nagrody książkowe oraz satysfakcja z
czytelniczego sukcesu!
Nasz konkurs trwa od 2 kwietnia do 31 grudnia 2025 r.
Nie zwlekaj – odwiedź bibliotekę i dołącz do rywalizacji! Czekamy na Ciebie!
czwartek, 27 marca 2025
środa, 26 marca 2025
piątek, 21 marca 2025
Szydełkowanie w bibliotece
czwartek, 20 marca 2025
Warsztaty artystyczne w bibliotece
środa, 19 marca 2025
Tylko spróbuj! Spotkanie autorskie z Patrycją Sawiuk!
![]() |
Źródło: własne |
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, 20 marca br. o godz. 17.00, na spotkanie z Patrycją Sawiuk – debiutującą pisarką literatury kobiecej, dziennikarką, redaktorką i graficzką. W trakcie wydarzenia autorka powieści „Tylko spróbuj!” opowie o swojej pierwszej książce, inspiracjach i procesie twórczym. Będzie również czas na pytania od czytelników.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki oraz zdobycia autografu autorki.
wtorek, 18 marca 2025
Ekologiczne warsztaty edukacyjne w bibliotece
Smoki prosto z baśni
![]() | ||
Źródło: własne
|
Smoki to charakterystyczny element chińskich baśni. Uczestnicy warsztatów podczas tegorocznych ferii wykonywali kolorowe chińskie smoki. Trzeba przyznać, że efekt był fenomenalny. Po skończonych warsztatach między regałami można było spotkać grasujące smoki. Radość uczestnikom towarzyszyła nie tylko podczas tworzenia, ale również zabawy :)
środa, 12 marca 2025
Zaczarowane drzewka w bibliotece
Magiczne lustereczka
wtorek, 11 marca 2025
Królewskie korony
Ostatnie bałwanki tej zimy
poniedziałek, 10 marca 2025
Światowy Dzień Dinozaura
![]() |
Źródło: własne |
Walentynki w naszej bibliotece
poniedziałek, 24 lutego 2025
Silne kobiety – spotkanie autorskie z Lucyną Olejniczak
![]() |
Źródło: własne |
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, serdecznie zapraszamy, 6 marca o godz. 17.00, na spotkanie z pisarką specjalizującą się w literaturze obyczajowej i historycznej - Lucyną Olejniczak. Do najbardziej znanych książek w dorobku autorki należą „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela" oraz „Dagerotyp. Tajemnica Chopina". Dużą popularność zyskały również serie powieściowe, wśród których znajdują się wielotonowa historia potomkiń krakowskiego aptekarza „Kobiety z ulicy Grodzkiej", „Apteka pod Złotym Moździerzem" oraz Saga średniowieczna.
Lucyna Olejniczak jest absolwentką Medycznego Studium Zawodowego o specjalności technik analityki medycznej. W zawodzie laboranta medycznego pracowała w Katedrze Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoich sił jako pisarka spróbowała dopiero po przejściu na emeryturę. Zadebiutowała w roku 2007 książką „Wypadek na ulicy Starowiślnej".
Podczas wydarzenia rozstrzygnięty zostanie konkurs na Najlepszego Czytelnika minionego roku. Tytuł przyznamy w trzech kategoriach wiekowych. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
Smoki z chińskich baśni
![]() |
Źródło: własne |
Ostatnie warsztaty artystyczne realizowane podczas tegorocznych ferii zimowych, będą dotyczyły baśni chińskich. Oczywiście nie może zabraknąć tam smoków. Każdy uczestnik będzie mógł stworzyć swojego smoka w ulubionej kolorystyce. Proszę zabrać ze sobą dobry humor i kreatywność, a za pomocą materiałów plastycznych dostępnych w bibliotece wyczarujecie prawdziwego, chińskiego smoka !
czwartek, 20 lutego 2025
Baśniowe drzewka
![]() |
Źródło: własne |
wtorek, 18 lutego 2025
Baśniowe roz(g)rywki
czwartek, 13 lutego 2025
Korony jak z baśni
Baśniowe zajęcia plastyczne w bibliotece
Szydełkowy styczeń
środa, 12 lutego 2025
Artystyczny styczeń
wtorek, 11 lutego 2025
Zimowe zajęcia plastyczne
Walentynki w bibliotece
poniedziałek, 10 lutego 2025
Wielka dino-kolorowanka w bibliotece
Patotreści w intenecie
W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci mają łatwy dostęp do technologii cyfrowych, co sprawia, że narażone są na różne rodzaje treści, zwane PATOTREŚCIAMI. Czasami trafiają na nie przypadkowo, a innym razem z polecenia rówieśników. Niestety, nie tylko najmłodsi są podatni na negatywne wpływy płynące z sieci. Bezkresny dostęp do internetu niesie ze sobą zarówno korzyści i możliwości, jak i ryzyko wpadnięcia w jego otchłań, co może dotyczyć również dorosłych.
![]() |
Źródło: Pixabay |
Patotreści to zjawisko, które zyskało na popularności w polskim internecie, szczególnie w kontekście mediów społecznościowych i platform wideo. Termin ten odnosi się do treści, które są kontrowersyjne, często wulgarnie, skandaliczne lub szokujące, a ich celem jest przyciągnięcie uwagi widzów, często kosztem wartości merytorycznej czy etycznej.
Charakterystyka patotreści:
Brak wartości merytorycznej: Patotreści często nie niosą ze sobą żadnych wartości edukacyjnych ani informacyjnych. Zamiast tego skupiają się na sensacjach, skandalu lub kontrowersji.
Wulgarny język i zachowania: Wiele z tych treści charakteryzuje się używaniem wulgaryzmów, agresywnych zachowań czy sytuacji, które mogą być uznane za obraźliwe.
Nacisk na kontrowersję: Autorzy patotreści często stosują prowokujące tytuły i opisy, aby wywołać emocjonalne reakcje odbiorców i zwiększyć liczbę wyświetleń.
Przykłady patotreści:
Vlogi i transmisje na żywo, w których autorzy podejmują skandaliczne wyzwania.
Materiały parodiujące popularne wydarzenia lub osoby publiczne w sposób obraźliwy.
Treści, które wykorzystują dramatyczne sytuacje życiowe innych ludzi dla celów rozrywkowych.
Patotreści
mogą mieć negatywny wpływ na młode pokolenia, kształtując ich
światopogląd i wartości. Odbiorcy mogą zacząć postrzegać takie
zachowania jako normę, co może prowadzić do desensytyzacji na
przemoc i wulgaryzmy. Ponadto, promowanie tego typu treści może
wpływać na dezinformację oraz podział społeczny.
Zjawisko
patotreści w internecie stanowi istotny problem, który wymaga
refleksji zarówno ze strony twórców, jak i odbiorców. Kluczowe
jest promowanie treści wartościowych, które edukują i inspirują,
zamiast skupiać się jedynie na sensacji i kontrowersji. Wzmacnianie
krytycznego myślenia wśród użytkowników internetu może stanowić
skuteczną metodę przeciwdziałania negatywnym skutkom patotreści.
środa, 15 stycznia 2025
Warsztaty plastyczne w bibliotece
poniedziałek, 13 stycznia 2025
Styczniowe warsztaty plastyczne
piątek, 10 stycznia 2025
Stroiki bożonarodzeniowe
![]() |
Źródło: własne |
czwartek, 9 stycznia 2025
Piękne świąteczne eko-stroiki
-
Źródło: własne Zapraszamy na grudniowe warsztaty ekologiczne. Tym razem będziemy tworzyć ekologiczne stroiki za pomocą słoika, szyszek, juto...
-
Źródło: własne Zapraszamy na warsztaty plastyczne dla dzieci. Uczestnicy będą ozdabiać rękawice według swoich upodobań, za pomocą różnych ...
-
Źródło: własne W listopadzie odbyły się warsztaty, na których uczestnicy wykonywali piękne wzory na ekologicznych torbach bawełnianych. Za...