Plakat: Canva |
Czym jest bajkoterapia?
Bajkoterapia
jest metodą wykorzystywaną do pracy z dziećmi w wieku
przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Bajki
mogą wpływać na rozwój dziecka poprzez pomoc w rozwijaniu swoich
emocji czy porządkowaniu uczuć. Ich
zadaniem
jest
pomoc
dziecku w
samodzielnym
poszukiwaniu
sposobów na
rozwiązywania konfliktów, problemów czy trudności. Jeśli
dziecko bardzo
boi się podróży samochodem to
świetnie sprawdzi się bajka, w której bohater mierzy się
z
podobnym problemem i znajduje na ten problem własne rozwiązanie.
Zalety czytania bajek
Bajka terapeutyczna może pomóc w radzeniu sobie z niemal każdym rodzajem trudności poznawczych u dzieci. Do najpopularniejszych zalet należą jednak:
Pokonywanie swoich lęków i słabości – np. przed podróżą, przed psem, przed wystąpieniami publicznymi. Dziecko, poprzez obserwację bohatera, który przeżywa podobne słabości, również jest w stanie dostrzec możliwe rozwiązania i przekonać się, że takie lęki rzeczywiście można przełamać i “oswoić”.
Zrozumienie swoich uczuć – np. złości, tęsknoty, strachu. Bajki terapeutyczne m.in. cechuje pewna opisowość, która pozwala dziecku na znalezienie nowych sposobów na opisanie targających nim emocji. Zaczyna ono rozumieć, jakie reakcje myślowe oraz fizyczne mogą towarzyszyć np. złości (zaciskające się piąstki, chęć do krzyku kub płaczu itp) oraz co może ją powodować.
Wyrobienie poczucia własnej wartości – analogicznie do wcześniejszych przykładów, bajka może również poruszać problematykę braku poczucia własnej wartości, lub obaw o to, że jest się gorszym lub mniej lubianym od innych. Dzięki bajce dziecko może zrozumieć, że każdy czasem czuje się nieco gorzej i że są to normalne obawy. Dobrze skonstruowana bajka jednak zaprowadzi dziecko w stronę znajdowania tej wartości w sobie i dostrzegania jej również w innych.
Możliwość pokonywania trudności – poprzez identyfikację z bohaterem, dziecko ma szansę dostrzec rozwiązania trudności, których nie znało wcześniej. Historia opowiadana w bajce staje się źródłem zrozumienia. Dziecko nie czuje się również dzięki temu samotne ze swoim problemem.
Rozumienie świata i jego następstw – czyli np. odmienności pomiędzy ludźmi, zmian w przyrodzie i życiu codziennym, dorastania.
Bajkoterapia dla rodzica
Poprzez czytanie bajek terapeutycznych nie tylko zacieśniamy więzi i spędzamy wartościowy wspólny czas. To również doskonała okazja na to, by rodzic nauczył się, jaki rodzaj komunikacji jest dla dziecka najbardziej wspierający. Od bohaterów i mistrzów w bajkach terapeutycznych uczymy się zatem słuchania dziecka i empatycznego reagowania na jego komunikaty.