wtorek, 10 grudnia 2024

Grudniowe "Spotkanie na szydełkowanie"

Tło: beżowe. Grafika: zielone i różowe zwisające bombki od góry, na dole zielone i różowe kropki, zdjęcia szydełkowych ozdób świątecznych: aniołek, bałwanki, gwiazdka.
Źródło: własne

Początkiem grudnia na warsztatach z cyklu "Spotkanie na szydełkowanie" kontynuowano prace nad ozdobami świątecznymi. Tym razem powstały piękne choinkowe zawieszki. Zdolności uczestników zajęć są ogromne, a prace z każdymi zajęciami coraz bardziej zaawansowane. 

 

czwartek, 5 grudnia 2024

Świąteczne eko-stroiki

Tło: fioletowe. Grafika: fioletowe koło, słoik, świeczka, czerwona kokarda, gałązki świerku, płatki śniegu. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia Długoszyn, Eko-stroik, Warsztaty plastyczne 09.12.2024 godz. 16:0. Logo: MBP w Jaworznie, Miasta Jaworzno.
Źródło: własne



Zapraszamy na grudniowe warsztaty ekologiczne. Tym razem będziemy tworzyć ekologiczne stroiki za pomocą słoika, szyszek, jutowego sznurka oraz innych zdobień. Wykonanie takich świątecznych ozdób jest świetnym pomysłem na upcyklingowe zajęcia. Stwórzmy razem niezwykły klimat w naszym domu,  wtórnie wykorzystując odpady szklane (słoiki). 

 

wtorek, 3 grudnia 2024

Listopadowe warsztaty ekologiczne

Tło: granatowe. Grafika: granatowe choinki, białe bombki, złote gwiazdki, śnieżynki, zdjęcia rąk kolorujących farbą szablony na torbach bawełnianych. Tekst: Eko-torby
 
Tło: granatowe. Grafika: granatowe choinki, białe bombki, złote gwiazdki, śnieżynki, zdjęcia  gotowych wzorów na torbach bawełnianych.
Tło: granatowe. Grafika: granatowe choinki, białe bombki, złote gwiazdki, śnieżynki, zdjęcia  gotowych wzorów na torbach bawełnianych.
Źródło: własne

W listopadzie odbyły się warsztaty, na których uczestnicy wykonywali piękne wzory na ekologicznych torbach bawełnianych. Zajęcia odbywały się wielokrotnie. Powstało dużo pięknych prac. Każdy uczestnik warsztatów opuścił bibliotekę ze swoją piękną, ręcznie zdobioną torbą. 

poniedziałek, 25 listopada 2024

Szydełkowe ozdoby świąteczne

Tło: błękitne. Grafika: śnieg, choinki, zdjęcia szydełkowych gwiazdek i bałwanków. Tekst: Szydełkowe bałwanki.
Źródło: własne


W listopadzie odbyły się warsztaty "Spotkanie na szydełkowanie", na których uczestnicy tworzyli piękne bałwanki i gwiazdki za pomocą szydełka. Praca wymagała skupienia i ogromnych umiejętności. Efekty są niesamowite. Zachęcam do oglądania zdjęć.


 

piątek, 22 listopada 2024

Warsztaty w bibliotece

Tło: kremowe. Grafika: jesienne liście, dynie ozdobne, biurko, na którym leżą szablony, farby, pędzle, torby bawełniane.
Źródło: własne


W listopadzie filia Długoszyn prowadzi ekologiczne warsztaty plastyczne. Zachęcam do wykonania własnej torby na zakupy. Szablony mają bogate wzornictwo, farby żywą kolorystykę. Zdjęcia umieszczone powyżej przedstawiają różnorodne wzory oraz torbę bawełnianą wykonaną z jednego z dostępnych szablonów. Zapraszam na zajęcia.

 

środa, 20 listopada 2024

Jesienne propozycje dla dorosłych

Tło: szare. Grafika: jesieny, czerwony liść, dynie ozdobne, biurko, na którym leżą stosy książek na tle biblioteki. Tekst: Jesienne propozycje dla dorosłych.
Źródło: własne


Zapraszam czytelników do wypożyczania jesiennych nowości. W swojej ofercie Filia Długoszyn posiada mnóstwo kryminałów, książek obyczajowych oraz poradników. Wśród nowości pojawiły się również książki popularno-naukowe i pozycje z literatury młodzieżowej. Zachęcam do składania rezerwacji i odwiedzin placówki.
Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie :)

piątek, 15 listopada 2024

Ekologiczna alternatywa dla plastikowych toreb

Tło: jasny zielony. Grafika:kula ziemska, w niej stoi kobieta w czerwonej sukience, w rękach trzyma torby z zakupami. Tekst: Ekologiczna alternatywa dla plastikowych toreb
Źródło: własne



 Bawełniane torby to ekologiczna alternatywa dla toreb plastikowych. Torby materiałowe są praktyczne i nadają się do użytku codziennego. Takie torby to świadoma rezygnacja z plastiku podczas zakupów. Dokonanie takiego wyboru jest prostym krokiem ku ekologii, kosztuje niewiele, a w dłuższej perspektywie to oszczędność. W sklepach do toreb plastikowych doliczane są dopłaty. Dobrze wykonana torba będzie sprawdzać się przez długi czas. Torba bawełniana nie musi być brzydka, może być efektownym dodatkiem z ciekawym wzorem. Bądź eko! Weź udział w warsztatach w bibliotece i ozdób torbę na zakupy wzorem z wybraną grafiką. Torba po warsztatach zostaje własnością uczestnika.


 

poniedziałek, 11 listopada 2024

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych

Tło: szare. Grafika:zdjęcie stołu z książkami na tle pomieszczenia biblioteki, liść, dynie. Tekst: Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych
Źródło: własne

 W bibliotece pojawiły się jesienne nowości książkowe dla najmłodszych czytelników. Długie wieczory sprzyjają oddawaniu się lekturze. Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do wypożyczenia wspaniałych pozycji  książkowych pełnych przygód i barwnych opowieści. 

środa, 30 października 2024

Listopadowe ekologiczne warsztaty plastyczne

 

Tło: kremowe. Grafika:trzy płócienne torby w kolorze: jasny zielony, biały, zielony; jesienne liście: żółte i pomarańczowe; dynie ozdobne. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia Długoszyn, Eko-torby, Ekologiczne warsztaty plastyczne 18.11.2024 godz. 16:0. Logo: MBP w Jaworznie, Miasta Jaworzno.
Źródło: własne


W listopadzie zapraszamy na ekologiczne warsztaty plastyczne. Na zajęciach będziemy ozdabiać płócienne torby farbami do materiałów za pomocą gotowych szablonów. Osoby chętne prosimy o dokonanie rezerwacji. Liczba miejsc ograniczona. Wykonane torby pozostają własnością uczestników. Torby są bawełniane i wielorazowe, są doskonałym zamiennikiem plastikowych reklamówek. Dbajmy o środowisko. Używajmy na zakupach toreb ekologicznych. Do zobaczenia na warsztatach !

czwartek, 17 października 2024

Jesienne prace plastyczne w bibliotece

Tło: czerwone. Grafika: papierowy jeż, papierowe, kolorowe listki przyklejone pod jeżem , nad jeżem i na jeżu
Źródło: własne

 W październiku motywem przewodnim zajęć plastycznych w bibliotece był jeż. Dzieci musiały precyzyjnie wyciąć jeża oraz kolorowe listki i ułożyć własną kompozycję. Powyższe zdjęcie przedstawia pracę jednej
z uczestniczek. 

czwartek, 10 października 2024

Noc Energi w Bibliotece!

Tło: białe. Po prawej stronie plakatu widzimy fragment zielonego człowieczka z białą żarówką na piersiach, trzymającego w rekach złoty klucz. Na plakacie umieszczono zdjęcie Dariusza Rekosz, autora książek, prowadzącego grę. W górnej części plakatu widzimy  logotyp projektu Energia Biblioteki, przedstawiający żarówkę i otwartą książkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Energia Biblioteki. Noc Energii. Biblioteczny Escape Room prow. Dariusz Rekosz. Kiedy i gdzie 18 października 2024 godz. 18.00 Biblioteka Główna Dla kogo dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych rozgrywki drużynowe (3 osoby), start co 25 min. Zapisy bezpośrednio w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz pod nr tel. 32 751 91 92 wew. 2 220 Liczba miejsc ograniczona. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP. 1 października 2024 r. godz. 17.00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2023 r. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP.

 

Tło: białe. Po prawej stronie plakatu widzimy fragment zielonego człowieczka z białą żarówką na piersiach, trzymającego w rekach latarkę. W górnej części plakatu widzimy  logotyp projektu Energia Biblioteki, przedstawiający żarówkę i otwartą książkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Energia Biblioteki. Noc Energii. Grodzisko w jaworowym borze gra miejska opracowana przez uczniów CKZiU w Jaworznie, pod kierunkiem Adriana Ramsa Kiedy i gdzie 18 października 2024 godz. 18.00 Biblioteka Główna Dla kogo dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych- rozgrywki indywidualne i drużynowe (3 osoby) Zapisy bezpośrednio w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz pod nr tel. 32 751 91 92 wew. 2 220. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP. 1 października 2024 r. godz. 17.00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2023 r. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP.

Serdecznie zapraszamy miłośników książek, przygód i lokalnej historii na wyjątkową Noc Energii w Bibliotece! To niepowtarzalna okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę, znajomość literatury, rozwiązywać quizy czy rebusy, a także zagadki inspirowanymi naszym miastem.

📅 Data: 18 października 2024 🕒 Godzina: 18.00 – 21.30 📍 Miejsce: Biblioteka Główna w Jaworznie

W programie:

🔍 Biblioteczny Escape Room – zmierz się z zagadkami nawiązującymi do literatury i sprawdź swoje umiejętności detektywistyczne! Będzie również okazja na spotkanie z autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Dariuszem Rekoszem.

🏰 Gra „Grodzisko w Jaworowym Borze” – odkryj tajemnice lokalnej historii i legend związanych z Jaworznem, biorąc udział w fascynującej grze miejskiej w Bibliotece, opracowanej przez uczniów jaworznickiego CKZiU, pod kierownictwem Adriana Ramsa.

🎁 Nagrody – dla najlepszych uczestników przewidziane są nagrody książkowe!

Dołącz do nas i przeżyj niezapomnianą przygodę w świecie literatury i historii naszego miasta! Czekamy na Ciebie!

Wydarzenie zrealizujemy w ramach projektu Energia Biblioteki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej oraz pod nr telefonu: 32 751-91-92 wew. 2 220.


wtorek, 8 października 2024

Warsztaty rękodzieła w bibliotece

Tło: białe. Grafika:zdjęcie rąk szydełka i białej włóczki w procesie szydełkowania, szydełko, druty i włóczka, dwie naklejki z napisami Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Filia Długoszyn, Zapraszamy na warsztaty „Spotkanie na szydełkowanie”, wtorki i czwartki godz. 16:0. Logo: MBP w Jaworznie, Miasta Jaworzno.
Źródło: własne

Filia Długoszyn zaprasza chętnych do zapisów na warsztaty szydełkowania. Zajęcia będą odbywać się w placówce we wtorki i czwartki o godzinie 16:00.Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc proszę o  dokonanie rezerwacji telefonicznie lub osobiście. Zaczynamy od listopada. Do dzieła !

 

poniedziałek, 30 września 2024

Ogród pejzaży muzycznych i literackich – recital

Tło: białe. Po prawej stronie plakatu widzimy fragment zielonego drzewa, na którym gdzieniegdzie umieszczono bordowe nuty i litery. Centralną część plakatu stanowią, umieszczone w okręgach, czarno białe zdjęcia przedstawiające artystów: Monikę Giergiel - długowłosą kobietę, trzymającą przed sobą rozwarte dłonie; Łukasza Giergiela - mężczyznę siedzącego przy talerzach od perkusji oraz Dawida Makosza, stojącego bokiem do fotografującego, ale ze zwróconą w stronę obiektywu twarzą.  W górnej części plakatu widzimy  logotyp projektu Energia Biblioteki, przedstawiający żarówkę i otwartą książkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Energia Biblioteki. Ogród pejzaży muzycznych i literackich recital Moniki Giergiel, wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów Łukasza Giergiela perkusity, pedagoga, muzyka sesyjnego oraz Dawida Makosza, pianisty i producenta. 1 października 2024 r. godz. 17.00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2023 r. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: Biblioteki w Jaworznie, Miasta Jaworzna, Puls Jaworzna, Extra oraz Portalu SBP.
Źródło: własne


Ogród pejzaży muzycznych i literackich – recital

Piękno i siła natury od zawsze fascynowały przedstawicieli różnych dziedzin kultury. Wielu z nich, nie mogąc pozostać obojętnym wobec uroków przyrody, uczynili ją inspiracją dla swoich największych dzieł. Dostrzegając nierozerwalną relację między naturą a artyzmem, zapraszamy mieszkańców Jaworzna do udziału w dwóch wyjątkowych recitalach pn. Ogród pejzaży muzycznych i literackich. W trakcie wydarzeń zaprezentujemy przykłady twórców, którzy czerpali tematy z piękna otaczającego świata, przekładając ten zachwyt na dźwięki i słowa. Pierwszy z koncertów odbędzie się 1 października o godz. 17.00. Wystąpią przed Państwem artyści: Monika Giergiel, wokal, Łukasz Giergiel, perkusja oraz Dawid Makosz, pianino. W ich wykonaniu usłyszymy miks utworów autorskich i coverów. Zaprezentujemy również fragmenty tekstów poetyckich Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Koncertom towarzyszyć będą wystawki książek beletrystycznych, popularnonaukowych, wydawnictwa albumowe, o charakterze przyrodniczym, w tym dotyczące Jaworzna. Dodatkową atrakcją będzie pokaz wizualizacji holograficznych, nawiązujących do rodzimej przyrody.

Wydarzenia zrealizujemy w ramach projektu „Energia Biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 23 września 2024 r.


Monika Giergiel – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, trener wokalny. Absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ukończyła również studia w obszarze zarządzania kulturą oraz zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z Krakowską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej jako nauczyciel wokalistyki oraz emisji głosu. Muzyczną działalność realizuje w wielu projektach i zespołach, m.in. z Soul’n’voices, Deocentricity, Gabi Gąsior i Holy Noiz, Lazy Swing Band oraz cyklicznych koncertach Solne Uwielbienie. W maju 2018 roku wokalistka rozpoczęła swój autorski projekt, a w październiku 2019 roku wydała debiutancki albumu EP „Moc w słabości”. W swojej twórczości poszukuje prawdy, autentyczności, koncentrując się na głębokim przekazie.

Łukasz Giergiel - perkusista, pedagog, muzyk sesyjny. Absolwent studiów licencjackich na Akademii Muzycznej w Krakowie, w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej oraz studiów magisterskich w Instytucie Jazzu na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie perkusji. Udziela się w wielu projektach muzycznych, poruszając się w rozmaitych stylistykach muzycznych: gospel, jazz, pop, rock, a także muzyka orkiestrowa. Kierownik muzyczny koncertu Solne Uwielbienie odbywającego się co roku w Bożce Ciało w Wieliczce. Współpracował m.in. z: Faith Nation, Michelle John, Phillip Carter and SOV, Brian Fentress, Collin Williams, Wayne Ellington, Lea Kieldsen, Deocenticity, Gabi Gąsior i Holy Noiz oraz wieloma muzykami z Polski i zagranicy. Jako perkusista występuje z Lazy Swing Band, Shoore Shoore Band, Sławek Krzanowski, Monika Giergiel, Red Mellow, Syndyba, Miłosz Bazarnik Music, Kraków Gospel Choir.

Dawid Makosz - absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w

Krakowie, pasjonat muzyki gospel. Od wielu lat współpracuje z chórami gospel (m.in.:

Gospel Voice, Soul Hunters Gospel Choir, Joyful Voice) w roli pianisty, wokalisty oraz

dyrygenta. Obecnie prowadzi zespół wokalny Dobra Energia. Jako pianista i producent

współtworzy projekty z pogranicza muzyki elektronicznej i popowej. Gościnnie współpracuje

z Teatrem Witkacego w Zakopanem, Operą Krakowską, FIlharmonią Futura, zespołem

niemaGotu, Karoliną Leszko, fundacją Hearty, stowarzyszeniem Małopolska Manufaktura

Sztuki. Na stałe związany z Akademią Muzyczną w Krakowie jako pracownik studia nagrań.


Wejściówki do odbioru od 23.09.2024 w PIT.


 

wtorek, 10 września 2024

Tło: fotografia przedstawiająca mężczyznę z czarnymi włosami i brodą przyprószonymi siwizną. Mężczyzna jest ubrany w czarny sweter, który niemal zlewa się z ciemnoszarym tłem fotografii. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Wieczór artystycznego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana. Termin: 24 września 2024, godz. 17:00. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 16 września 2024. Logo: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dialogi między Dźwiękiem a Słowem: Jazz i Literatura, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Jaworzno-źródło energii. Patroni medialni: Puls Jaworzna, Extra, Radio eM.
Źródło: własne

Wieczór autorskiego czytania prozy Marka Hłaski w wykonaniu Artura Dziurmana

Projekt „Dialogi miedzi dźwiękiem a słowem. Jazz i Literatura” obfituje w wydarzenia, w których ukazana jest korelacja między dwoma tytułowymi sztukami. Jednak w programie tego przedsięwzięcia znajdują się również propozycje ukierunkowane na jedną z nich. Takim przykładem będzie wieczór, 24 września, podczas którego główną rolę odegra słowo. W autorskiej interpretacji Artura Dziurmana usłyszymy wybrane opowiadania Marka Hłaski – jednego z patronów 2024 r.

Artur Dziurman jest aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjny i dubbingowym. Spełnia się także jako reżyser. Popularność przyniosły mu role w takich serialach jak: „Klan", „M jak miłość" oraz „Czas honoru". Jest prezesem Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Zagrał m.in. w takich filmach jak: „Śmierć jak kromka chleba", „Reich", „Dublerzy", „Rezerwat", „Bogowie".

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki na wydarzenie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej,
 od 16 września br.

 

czwartek, 5 września 2024

Jak dobrze znasz "Kordiana"? - quiz


Tło: białe. Grafika: portret Juliusza Słowackiego
Źródło:https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka




Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 7 września 2024 roku. Lekturą tej edycji będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego. Z tej okazji Filia Długoszyn przygotowała test sprawdzający wiedzę o lekturze " Jak dobrze znasz Kordiana?". Zachęcam do rozwiązania quizu klikając link załączony poniżej.

Jak dobrze znasz "Kordiana'?

opis alternatywny

Fantazyjne malowanie kamieni

Tło: białe. Grafika: zdjęcia trzech kolorowych, wzorzystych kamyków, kwiaty w pastelowych kolorach.  Tekst: Kolorowe kamyczki
Źródło: własne


Dzięki inicjatywie uczestników plastycznych warsztatów zorganizowane zostały także zajęcia Kolorowe kamyczki. Na Facebooku została założona grupa Kamyczki, na której uczestnicy zabawy szukają kolorowych kamyków, fotografują je i przenoszą w inne miejsce. Na warsztatach malowaliśmy kamyki w kolorowe wzory, oznaczyliśmy je kodem naszej miejscowości i zostawiliśmy je w widocznym miejscu, aby mogły wyruszyć w dalszą podróż.

 

wtorek, 3 września 2024

Wspomnienia z wakacyjnych warsztatów

Tło: białe. Grafika:różowe kwiaty, zdjęcia magnesów z gliny, muszelek, brokatu i naklejek Tekst: Wakacyjne magnesy
Źródło: własne

 

Podczas tegorocznych wakacji w filii Długoszyn odbyły się warsztaty z tworzenia Wakacyjnych magnesów. Były to zajęcia, na których dzieci robiły magnesy na lodówkę według własnych upodobań. Podstawa do wykonania pracy była wykonana z gliny samoutwardzalnej, następnie pokrywana farbą i ozdabiana brokatem, muszelkami, naklejkami. Po wykonaniu zdobienia do podstawy przytwierdzany był magnes. Na zdjęciach powyżej można zobaczyć część wykonanych prac.

wtorek, 27 sierpnia 2024

Wakacyjne zajęcia artystyczne

Tło: białe. Grafika: zdjęcie dzieci wykonujących bransoletki z muliny, zdjęcia gotowych bransoletek, zielone liście , żółte i pomarańczowe kwiaty.  Tekst: Bransoletki z muliny


W wakacje odbywały się kilkukrotnie zajęcia artystyczne, na których uczestnicy uczyli się jak zaplatać z muliny bransoletki. Praca wymagała skupienia i cierpliwości, ale efekty były niesamowite. Dziękuję wszystkim za udział w warsztatach. 
 

poniedziałek, 26 sierpnia 2024

Narodowe Czytanie 2024

Tło: beżowe, otoczone ramką złożoną z pięciu warstw: beżową, czarną, ponownie beżową, brązową w paski i czarno-białą. Lewą stronę plakatu zajmuje grafika: fragment ośnieżonego pasma górskiego, mający kształt człowieka, na ramieniu którego siedzi wielobarwna papuga. Tekst: Narodowe Czytanie. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Kordian. Juliusz Słowacki. Fragmenty dramatu usłyszymy w interpretacji Jacka Romanowskiego. Termin: 6 września 2024, godz. 17:00. Biblioteka Główna. Wejściówki będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 28 sierpnia. Logo: MBP Jaworzno i Jaworzna – źródła energii.
Źródło: własne

Wśród naszych jesiennych propozycji już od trzynastu lat stałe miejsce zajmuje program opracowany w ramach akcji Narodowego Czytania. Tym razem biblioteczne propozycje skupiać się będą wokół dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”, utworu napisanego podczas pobytu poety w Szwajcarii i uważanego za jedno z najważniejszych jego literackich dokonań. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Dzieło po raz pierwszy ukazało się drukiem w 1834 roku w Paryżu. Na przestrzeni lat było wielokrotnie wydawane oraz inspirowało twórców do licznych adaptacji, w tym kilkudziesięciu inscenizacji teatralnych. 

Głównym wydarzeniem w naszej bibliotece będzie spotkanie z udziałem wybitnego aktora - Jacka Romanowskiego, który zaprezentuje w autorskiej interpretacji fragmenty dramatu. Zapraszamy 6 września br., o godz. 17.00. Wejściówki będą dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej, od 28 sierpnia 2024 r.

Jacek Romanowski – aktor teatralny, filmowy, pedagog profesor zwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W 1978 r. podjął pracę w zespole Starego Teatru, w którym gra do dzisiaj. Współpracował z wybitnymi reżyserami, zarówno na deskach teatralnych, jak i w filmie, m.in. z: Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim. Za swe artystyczne osiągnięcia w 2010 r. został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tradycyjnie, w Bibliotece Głównej, przez kilka kolejnych dni, od 6 września, będzie można na własnych egzemplarzach „Kordiana” przybić pamiątkową pieczęć.



Wybrane inicjatywy towarzyszące

Biblioteka Główna

  • Specjalne wydanie gazetki „Strony Biblioteki” / Biblioteka Główna, Wypożyczalnia dla Dorosłych

  • 06.09.2024 (godz.10.00) Spacer po Londynie z Kordianem - lekcja biblioteczna dla uczniów szkoły podstawowej / Biblioteka Główna, Oddział dla Dzieci i Młodzieży

  • Juliusz Słowacki online – cyfrowe udostępnienie kolekcji dzieł poety znajdujących się w zbiorach Działu Książki Dawnej / Biblioteka Główna, Czytelnia Naukowa i Czasopism

  • Zaproszenie do zabawy polegającej na tworzeniu mema albo gifa kojarzącego się z dramatem „Kordian” Juliusza Słowackiego / Biblioteka Główna, Czytelnia Naukowa i Czasopism

  • 13.09.2024 (godz. 10.00) Wpływ wydarzeń historycznych na powstanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego - lekcja biblioteczna / Biblioteka Główna, Dział Multimedialny



Filie

  • Kordian” – publikowane w odcinkach nagrywanie powstałe przy współudziale pracowników z różnych filii / Filia Bory

  • Wędrowiec nad morzem mgły – zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży / Filia Bory

  • Winkelried narodów, czyli postawy romantyczne u Słowackiego – lekcja biblioteczna dla uczniów / Filia Bory

  • 05.09.2024 „Ziemia - to plama na nieskończoności błękicie; a Bóg ją zetrze palcem lub wleje w nią życie jak w posąg gliniany Adama” - wspólne czytanie „Kordiana” z Towarzystwem Przyjaciół Miasta Jaworzna koło Byczyna / Filia Byczyna

  • 05.09.2024 „Kordian” - głośne czytanie fragmentów dramatu / Filia Ciężkowice

  • 30.08.2024 (godz. 12.00) Romantyczne memory - zabawy interaktywne dla dzieci / Filia Dąbrowa Narodowa

  • 30.08.2024 (godz. 14.00-18.00) Dwór romantyczny - Bibliopiątki - warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży / Filia Dąbrowa Narodowa

  • 06.09.2024 (godz. 12.00) Romantyczne puzzle - zabawy interaktywne dla dzieci / Filia Dąbrowa Narodowa

  • 06.09.2024 (godz. 13.00-16.00) Słowacki w kolażu - Bibliopiątki - warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży / Filia Dąbrowa Narodowa

  • 06.09.2024 (godz. 16.00-18.00) Biblioteka nieOczywista - Kordian i Narodowe Czytanie - klub książki dla młodzieży / Filia Dąbrowa Narodowa

  • 06.09.2024 (godz.14.30) ZGRAni i kreatywni. Schronienie dla Kordiana – zajęcia plastyczne dla dzieci / Filia Jeleń

  • 12.09.2024 (godz.10.00) Bajkowe spotkania. Bezpieczni w górach - głośne czytanie dla przedszkolaków / Filia Jeleń

  • 13.09.2024 (godz.10.00) Plastyka dla smyka. Góra Mont Blanc – zajęcia plastyczne dla przedszkolaków / Filia Jeleń

  • 05,06.09.2024 Czytanie „Kordiana” - głośne czytanie online / Filia Osiedle Stałe






 

środa, 21 sierpnia 2024

Efekty lipcowych warsztatów


Tło: białe. Grafika: zdjęcia kolczyków wykonanych z muliny i półfabrykatów, zielone liście palmowe  Tekst: Boho kolczyki
Źródło: własne





 
Tło: białe. Grafika: zdjęcia dzieci wykonujących kolczyki z muliny i półfabrykatów, zielone liście palmowe  Tekst: Proces tworzenia
Źródło: własne



W lipcu odbyły się kilkukrotnie warsztaty z tworzenia boho kolczyków. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Podczas spotkań powstały piękne, oryginalne kolczyki z muliny, koralików i półfabrykatów. Efekty przyniosły uczestnikom ogromną satysfakcję z wykonanej pracy. Proces tworzenia oraz powstałą niepowtarzalną biżuterię można podziwiać na fotografiach.

wtorek, 20 sierpnia 2024

Konkurs na Najlepszego Czytelnika

regulamin konkursu

Tło: białe. Grafika: przestrzeń salonu, z dużą kremową kanapą w centrum uwagi. Na kanapie siedzą trzy osoby. Pierwsza to ciemnowłosy mężczyzna w czerwonej koszulce, który siedzi po turecku i czyta książkę o pomarańczowej okładce. Nieco dalej siedzą mama z kilkuletnim synkiem, którzy wspólnie czytają książkę w zielonej okładce. Na kanapie między ludźmi znajduje się stos kolorowych książek, na których drzemie kot. Dodatkowo o oparcie kanapy opiera się jasnowłosa kobieta, która czyta książkę, popijając coś z niebieskiej filiżanki. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie ogłasza konkurs na najlepszego czytelnika. Szczegóły w Regulaminie dostępnym na stronie: www.mbp.jaworzno.pl oraz w placówkach bibliotecznych. Logo: MBP Jaworzno i Jaworzna-źródła energii.
Źródło: własne


Konkurs na Najlepszego Czytelnika

Jesteśmy przekonani, że każdy Czytelnik wie, że ma w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie status BARDZO WAŻNEJ OSOBY (VIP), otrzymując już na starcie nieformalną kartę PREMIUM, gwarantującą naszą życzliwość, otwartość i chęć pomocy w każdym z możliwych zakresów. Niewątpliwie jednak zróżnicowany bywa stopień łączącej nas zażyłości. Oprócz wzajemnej, ogromnej sympatii, na częstotliwość wizyt sporej grupy odbiorców wpływa, większa niż u innych, potrzeba ciągłego obcowania z literaturą. Aktywność ta z kolei przekłada się na imponujące liczby przeczytanych książek. By unaocznić naszą, wypływającą z tego faktu, radość, pragniemy uhonorować liderów, prawdziwych czytelniczych czempionów, ogłaszając Konkurs na Najlepszego Czytelnika. Tytuł ten przyznany zostanie w trzech kategoriach wiekowych:

I – dzieci do 12 roku życia

II – młodzież od 13 do 18 roku życia

III – dorośli – od 19 roku życia.

Laureaci otrzymają dyplomy oraz upominki. O terminie ich wręczenia powiadomimy osobiście lub telefonicznie. Wszystkie szczegóły zawarte zostały w REGULAMINIE.

Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.


Życzymy wspaniałych lektur!





 

poniedziałek, 19 sierpnia 2024

Jaworznicki Budżet Obywatelski

Tło: białe. W centrum znajduje się ramka, stworzona z plecionki wielobarwnych elementów takich jak: czytnik ebooków, odtwarzacz mp3, pendrive, nuty, kubek z kawą, słuchawki, głośniki, mikrofony, chmurki informacyjne pochodzące z popularnych aplikacji i wiele innych. Wewnątrz ramki widnieje tytuł akcji: Jaworzno czyta bez limitów! Zadanie nr 5. Pod ramką znajduje się tekst: Zakup dostępu do nowości książkowych oraz baz e-booków i audiobooków – Legimi, Empik go – dla Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Dół plakatu zajmuje logo JBO, MBP Jaworzno oraz Jaworzna – źródła energii.
Źródło: własne

 

JAWORZNO CZYTA BEZ LIMITÓW!

Zakup dostępu do nowości książkowych oraz baz e-booków i audiobooków /Legimi, Empik Go/ dla Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie


Od 5 do 26 sierpnia br. będziemy mieli kolejną okazję do zadecydowania o ważnych dla nas wszystkich sprawach. Zachęcamy do aktywnego udziału w głosowaniu nad projektami zgłoszonymi w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Nie rezygnujmy z realnej szansy współdecydowania o inwestycjach wokół nas.

Szczególnie polecamy propozycję nr 5 – JAWORZNO CZYTA BEZ LIMITÓW! Zakup dostępu do nowości książkowych oraz baz e-booków i audiobooków /Legimi, Empik Go/ dla Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Celem projektu jest wzbogacenie dotychczasowej oferty biblioteki o szerszy dostęp do literatury i wiedzy, poprzez stworzenie dla Mieszkańców jeszcze pełniejszej kolekcji nowości wydawniczych, uzupełnionej o zasoby cyfrowe online, obejmujące bestsellerowe pozycje literatury pięknej i popularnonaukowej.

Czytanie mobilne stało się nieodzownym elementem naszej codzienności, odpowiadającym na zmieniające się potrzeby Użytkowników, którzy pragną do ulubionej lub niezbędnej literatury móc sięgnąć w każdym miejscu i w każdym czasie. W związku z tym, zależy nam, by obok książki tradycyjnej, oferować również bogaty pakiet propozycji w wersji cyfrowej.

Ograniczenia  finansowe biblioteki uniemożliwiają zakup nowości wydawniczych w pełnym zakresie, a także wykluczają wykupienie dostępu do baz e-booków. Dofinansowanie tego zadania ze środków Budżetu Obywatelskiego daje szansę wzbogacenia oferty instytucji oraz stwarza warunki do darmowego korzystania z publikacji klasycznych i cyfrowych dla wszystkich, którzy takiego kontaktu potrzebują.

Głosować nad projektami będzie można przez oddanie jednego głosu - w wersji papierowej do urny w Urzędzie Miejskim lub przez Internet na stronie miasta. 


Drodzy Czytelnicy, pomóżcie nam na jeszcze pełniejsze zaspokajanie Waszych potrzeb!


Razem możemy znacznie więcej!


wtorek, 23 lipca 2024

Warsztaty tworzenia wakacyjnych magnesów na lodówkę


Tło: białe. Grafika:lodówka, słońce, muszelki zielone liście palmowe  Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Wakacyjne magnesy na lodówkę, Warsztaty 29.08.2024 godz.12:00 .Logo: MBP w Jaworznie, Miasta Jaworzno.
Źródło: własne




 Zapraszamy na warsztaty plastyczne, na których będzie można stworzyć swój własny magnes na lodówkę. Do zobaczenia w bibliotece !

piątek, 19 lipca 2024

Warsztaty tworzenia biżuterii z muliny

Tło: białe. Grafika:ręka, trzy kolorowe bransoletki, zielone liście palmowe  Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Bransoletki z muliny, Warsztaty 25.07.2024 godz.12:00 .Logo: MBP w Jaworznie, Miasta Jaworzno.
Źródło: własne

Zapraszamy na warsztaty tworzenia wyjątkowych bransoletek z muliny. Gwarantujemy dobrą zabawę i zapas muliny we wszystkich kolorach.
Przyjdź i stwórz sam swoją niepowtarzalną biżuterię. 

 

czwartek, 4 lipca 2024

Warsztaty plastyczne

Tło: białe. Grafika:kobieta z boho biżuterią, zielone liście palmowe  Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Boho kolczyki, Warsztaty plastyczne 09.07.2024 godz.12:00 .Logo: MBP w Jaworznie, Miasta Jaworzno.
Źródło: własne

 Zapraszamy na warsztaty tworzenia kolczyków z muliny i półfabrykatów. Każdy uczestnik po zakończeniu zajęć zabiera swoją biżuterię do domu. Osoby chętne prosimy o wzięcie ze sobą dobrego humoru i odrobiny kreatywności. Do zobaczenia w bibliotece !

czwartek, 27 czerwca 2024

Wakacje z biblioteką

Tło: Na plakacie widzimy górski krajobraz, na który składają się szare i zielone pagórki, za którymi chowa się słońce. Gdzieniegdzie narysowano zielone, iglaste drzewa, jest również małe jezioro i niebieskie chmury na niebie. Na rysunku umieszczono również dwie, uchwycone w biegu, postaci dziecięce: chłopca z kompasem w ręku oraz dziewczynkę. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Podróże z biblioteka. Lato z biblioteką 2024. Logotypy: MBP w Jaworznie oraz miasta Jaworzna.

 

Wakacyjne podróże!

Nareszcie wakacje! Czas zabaw i relaksu! W trakcie tegorocznego letniego wypoczynku zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnej podróży nie tylko po literaturze. Proponujemy udział w różnorodnych zajęciach, które pozwolą na twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu. Uczestnicy, którzy zechcą skorzystać z bibliotecznej oferty wydarzeń, będą mieli okazję codziennie wyruszać na inną wyprawę, poznawać obce kraje i ich kulturę, przeżywać przygody. Kurs wyznaczą książki, a pilotem wycieczki będzie bibliotekarz 😊

Szczegółowy plan przedstawiamy poniżej.

Czekamy na Was w Bibliotece!


Podróże z biblioteką

Tło: pomarańczowe, Grafika: Tablica z wystawką wakacyjną : pocztówki, góry, słoń, liście, kaktus; półka pełna zabawek ;Tekst: Podróże z biblioteką


    Tegoroczne hasło wakacyjne to "Podróże z biblioteką".
Filia Długoszyn w tegorocznym okresie wakacyjnym przygotowała dla dzieci kilka propozycji zajęć plastycznych m.in.: tworzenie boho kolczyków z wykorzystaniem muliny, drewnianych koralików i półfabrykatów; zaplatanie kolorowych bransoletek z muliny oraz zaprojektowanie własnego magnesu na lodówkę z gliny samoutwardzalnej i muszelek. W placówce będą odbywały się także zajęcia rozrywkowe z wykorzystaniem gier planszowych i puzzli.
    Zapraszamy do spędzenia kreatywnie czasu wolnego w bibliotece !
 

poniedziałek, 17 czerwca 2024

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2024

 1-7 czerwca odbył się Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Filia Długoszyn przygotowała wystawkę tematyczną , której motywem przewodnim był wiersz Wandy Chotomskiej "Gdyby tygrysy jadły irysy" oraz zakładki dla czytelników. Dzieci mogły wypożyczyć książeczki o tygrysach.
W bibliotece odbyło się także głośne czytanie oraz zajęcia plastyczne: Artystyczne tygrysy i balonowy tygrys.

Tło: szare; Grafika: 6 różowych plakatów z wiersze, liście, liany, trzy tygrysy
Źródło: własne

Tło: regały z książkami; Grafika: blat stołu, a na nim trzy balony w kształcie tygrysa, kolorowanki, kredki, pisaki
Źródło: własne

czwartek, 23 maja 2024

Marek Hłasko – patron roku 2024

 

Marek Hłasko to polski pisarz i scenarzysta filmowy, który decyzją Sejmu RP został ogłoszony jednym z patronów roku 2024. Z tej okazji przypominamy najważniejsze fakty z jego biografii.

Urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie. Był synem urzędnika państwowego Macieja Hłaski i jego żony Marii, którzy rozwiedli się, gdy Marek miał trzy lata. Okres okupacji spędził w Warszawie. Pierwszą próbą literacką przyszłego pisarza był pamiętnik, który zaczął pisać w 1945 roku. Po zakończeniu wojny Marek i jego matka mieszkali w Częstochowie, Białymstoku, Chorzowie i Wrocławiu. Częste przeprowadzki wpłynęły na edukację Hłaski, który nie zdołał ukończyć szkoły średniej. W szkole czuł się wyobcowany, a w uzyskaniu akceptacji rówieśników nie pomagał mu dziecięcy wygląd – Marek wydawał się kilka lat młodszy niż w rzeczywistości.

W wieku szesnastu lat podjął pracę w stoczni rzecznej we Wrocławiu. Następnie ukończył kurs kierowcy ciężarówek. Pracował fizycznie w Bystrzycy Kłodzkiej – pobyt w Bieszczadach stał się dla niego inspiracją do napisania powieści Następny do raju. Często zmieniał miejsce pracy, imał się różnych dorywczych zajęć. Ucieczką od codziennej monotonii była dla niego twórczość literacka. Wartość jego pierwszych tekstów dostrzegli Igor Newerly, Bogdan Czeszko i Stefan Łoś. Zadebiutował w 1954 roku, publikując opowiadanie Baza Sokołowska. Książkowym debiutem Hłaski był zbiór opowiadań Pierwszy krok w chmurach, wydany dwa lata później. Dzieło spotkało się z pozytywnym przyjęciem krytyków, a Marek Hłasko nawiązał współpracę z paryską „Kulturą” Jana Giedroycia. W 1957 roku wyjechał do Kazimierza nad Wisłą, gdzie pracował nad Cmentarzami. Odwiedziła go Agnieszka Osiecka, co zakończyło się romansem i wieloletnią przyjaźnią.

Opowiadania Marka Hłaski były wielokrotnie ekranizowane – adaptacji filmowej doczekały się m.in.: Pętla, Ósmy Dzień Tygodnia, Śliczna Dziewczyna (tytuł filmu Spotkania), Następny do raju (jako Baza ludzi umarłych). Hłasko współpracował przy nich jako jeden ze scenarzystów. W 1957 roku pisarz zdecydował się na emigrację, czym naraził się na ataki ze strony rządowych mediów. Hłasko prowadził życie nomady, odbywając liczne podróże i często zmieniając miejsce pobytu: mieszkał we Francji, Włoszech i Niemczech. Spotykał się z niemiecką aktorką Sonją Ziemann. W 1959 roku otrzymał azyl polityczny w Berlinie Zachodnim. Następnie udał się do Izraela, gdzie wdał się w romans z pisarką Esther Steinbach. W 1961 roku, podczas pobytu w Londynie, poślubił Ziemann. W tym samym czasie u pisarza rozpoczęły się poważne problemy zdrowotne. W 1963 r. spędził miesiąc w więzieniu po spowodowaniu wypadku samochodowego. Jego twórczość, mimo początkowej aprobaty, została ocenzurowana, a kolejne dzieła ukazywały się poza granicami kraju. Opublikowano: Pięknych Dwudziestoletnich, Drugie zabicie psa, Palcie ryż każdego dnia. Ostatnią książką wydaną za życia pisarza była Sowa, córka piekarza (1968).

Marek Hłasko zmarł w nocy z 13 na 14 czerwca 1968 roku. Bezpośrednią przyczyną przedwczesnej śmierci pisarza była zapaść wywołana połączeniem środków nasennych i alkoholu.

Pisarzowi poświęcono kilka biografii, m.in. Piękny dwudziestoletni (Andrzej Czyżewski), Matka Hłaski, Miłosne gry Marka Hłaski (Barbara Stanisławczyk). W sierpniu 2023 roku, uchwałą Sejmu, rok 2024 określono rokiem Marka Hłaski, argumentując wybór pisarza następująco: potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną.

źródło:

wikipedia


piątek, 17 maja 2024

Nowości książkowe

 



Z radością informujemy, że w Filii Długoszyn czeka już na naszych czytelników świeża porcja nowości książkowych. Zachęcamy do spędzenia majowych wieczorów w towarzystwie takich autorów jak: Remigiusz Mróz, Joanna Jax, Clive Cussler, Magdalena Wala... i wielu innych. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy!

Psiogadanki – rozmowy o psach – spotkanie z Kornelią Zielińską

Źródło: MBP Życie z psem wydaje się proste… dopóki sam go nie masz! Jeśli jesteś opiekunem czworonoga i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę o ...